3 грудня - Міжнародний день боротьби з пестицидами

Міжнародна коаліція боротьби з пестицидами (Pesticide Action Network (PAN) International) у 1998 році оголосила 3 грудня «Міжнародним днем без пестицидів» у пам’ять найстрашнішої хімічної і промислової катастрофи у 1984 році. Завод пестицидів компанії Union Carbide у Бхопалі (Індія) вибухнув та викинув в атмосферу смертельний газ (метил ізоціанат), що викликало більше 500 тис. захворювань та більше 200 тис. смертей в наступні роки.

 

Навіть через 30 з лишком років Бхопал все ще несе на собі відбиток страшної трагедії, яка зруйнувала життя сотень тисяч індійців. Місце, де стояв завод, закинуте, з 1998 року його контролює уряд штату Мадхʼя-Прадеш. Екологи наголошують, що і сьогодні тут можна знайти сліди отруйного газу. Випадки хронічних захворювань досі трапляються серед тих, хто вижив.  Але разом з тим  у в сьому світі продовжується виробництво, розподіл та використання хімічних пестицидів, що має руйнівні наслідки для людини і довкілля.

 

https://www.ecoleague.net/images/calendar/03grudnya.JPG

 

З третього грудня 1998 PAN в Азії та Тихоокеанському регіоні організувала кампанії та заходи разом зі своїми партнерами з 8 країн світу та місцевими адвокатами організації, в пам’ять про катастрофу та для підвищення громадської проінформованості про негативні наслідки використання пестицидів, а також для сприяння формування сталих альтернативних методів ведення сільського господарства без використання пестицидів. У попередні роки кампанія носила назву «День без пестицидів». Після багатьох дискусій було прийнято розширити кампанію до тижня. Тож зараз «Міжнародний тиждень без пестицидів» починається 3 грудня і закінчується 10 грудня, у світовий День прав людини.

Тому екологи по всій планеті проводять мітинги та протести, щоб ще раз нагадати, що пестициди та інші небезпечні речовини накопичуються у довкіллі, відкладаються в тілах людей і тварин, негативно впливаючи на здоров’я. Згідно зі статистикою ВООЗ, кожен рік у світі фіксують приблизно 2 млн випадків отруєнь пестицидами, здебільшого під час різних технологічних процесів.

Протягом останніх десятиріч в Україні активно поширюється процес накопичення значного обсягу непридатних або заборонених пестицидів та отрутохімікатів. Процес їх практично безконтрольного накопичення розпочався ще у 1970-х роках після заборони до використання багатьох пестицидів.

Неодноразова зміна власника непридатних отрутохімікатів призвела до втрати документації на них, руйнування складів й тари, і як наслідок, до утворення великої кількості невідомих непридатних до використання ХЗЗР та виникнення безхазяйних непридатних пестицидів.

Уряд ухвалив постанову, яка вирішує проблему з утилізацією непридатних пестицидів, відтепер суб’єкти господарювання зможуть самостійно обирати, де утилізовувати непридатні для використання та заборонені до застосування хімічні засоби захисту рослин – в Україні чи за її межами. Навіть, якщо в Україні буде працювати кілька підприємств із утилізації пестицидів, за суб’єктами господарювання все одно залишиться право обирати, де проводити таку утилізацію.